ul. Ks. Klimka, Żory

Imieniny obchodzą

czwartek, 17 lutego 2011

Wpływ kwiatów na człowieka


Większość z nas kocha i podziwia kwiaty gdyż wprawiają nas w lepszy nastrój i sprawiają, że nasz dom wygląda o wiele żywiej i piękniej. Co takiego mają w sobie,że tak je cenimy?


Okazuje się, ze w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Rutgersa w New Jersey przeprowadzono badania dotyczące wpływu kwiatów na samopoczucie człowieka. Trwające ponad 10 miesięcy testy wykazały, że kwiaty dają poczucie zadowolenia, spokoju i szczęścia. Dowiedziono, że mogą one stymulować pozytywny odbiór rzeczywistości.

Dla większości ludzi synonimem szczęścia są: lepsza praca, odpowiedni partner, większy samochód czy mieszkanie. Szczęście nie jest jednak czymś wyjątkowym, jest wszechobecne, można je doświadczyć w każdej chwili. Jest w ludziach oraz w naturze, która nas otacza. Badania potwierdziły, że jest również w kwiatach, które ubarwiają nasze życie, wywołują uśmiech na twarzach i pomagają w nawiązywaniu kontaktów.

Kwiatom przypisuje się 3 cechy, które sprawiają, że szczęście jest w zasięgu ręki:
1/ są naturalne - prawda, szczerość i prostota to słowa najlepiej oddające ich charakter
2/ zaskakują - dzięki nim można prowokować reakcje, budować napięcie oraz potęgować emocje danej chwili
3/ zbliżają ludzi - życie w symbiozie z naturą, tym samym z drugim człowiekiem oraz wpływ pozytywnych emocji dają poczucie szczęścia.

Umiejętność docenienia tych wartości, dostrzeżenia ich w kwiatach i wydobycie z nich siły, zdaniem naukowców sprzyja osiąganiu szczęścia! 

Niezwykłą moc kwiatów odkryto już przed wiekami. W wielu kulturach wykorzystywano je do odprawiania ceremonii religijnych oraz magicznych rytułałów. Były często wykorzystywanym motywem w malarstwie, rzeźbie i literaturze. Toworzyszyły ludziom w ważnych momentach ich życia i stanowiły nieodłączny element radosnych,  smutnych oraz podniosłych chwil. 
Kwiaty występowały podczas narodzin, chrzcin, ślubów, imienin i urodzin, czy pogrzebów i tak jest po dziś dzień. 
Przypisywano im znaczenie symboliczne. Ich gatunek, kolor i ilość miała określone znaczenie. Dziś odchodzi się już od takiego pozycjonowania kwiatów, nie jest ważna kolorystyka czy gatunek, liczą się gesty, intencje oraz ciepłe uczucia, które im towarzyszą. Mowa kwiatów zastępuje słowa
Najważniejszą funkcją jaką pełnią kwiaty jest ich moc, kiedy chcemy przekazać emocje ukryte głęboko w naszym wnętrzu, bo żaden inny przedmiot nie jest w stanie tego oddać. Gdy nasze uczucia są zbyt intensywne dla słów - czy to miłość, smutek, radość, wdzięczność - możemy spróbować je wyrazić poprzez kwiaty. Każdy z nas mógł już zapewne przekonać się o ich mocy działania!

Poza tym już od dawna kwiaty są częścią ludzkiego życia. Wręczamy je wybierając się do kogoś z niezobowiązującą wizytą, prosząc, dziękując, przepraszając czy składając gratulacje. Prawdziwą przyjemność sprawiają kwiaty otrzymane zupełnie bez powodu, jedynie jako dowód miłości, czystej sympatii czy oddania. 
Dzielmy się więc szczęściem, a wróci do nas w zwielokrotnionej postaci!!!

za female.pl

fot. elf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz