ul. Ks. Klimka, Żory

Imieniny obchodzą

piątek, 11 listopada 2011

Wernisaż wystawy XXII Międzynarodowego Pleneru Żory 2011 - relacja Słowik ART

Wernisaż wystawy XXII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Żory 2011

Żorskie plenery to wydarzenie, które na dobre wpisało się w historię miasta. Już od 22 lat można oglądać Żory oczami artystów z różnych zakątków naszego kraju i Europy. Tegoroczny plener odbył się 19-29 lipca a wernisaż wystawy poplenerowej miał miejsce 10 listopada 2011 r., o godz. 17:00 w galerii Scena na Starówce w Żorach.
Galeria Scena na Starówce

Komisarz pleneru Beata Kupisz, otwierając wystawę, zaintrygowała wszystkich informując o przygotowanych niespodziankach. To właśnie te niespodzianki przyczyniły się między innymi do tak wysokiego poziomu tegorocznego wydarzenia.
Pierwszy raz w historii żorskich plenerów dzięki zaproszeniu pani Anety Głuch-Klucznik można było podziwiać obrazy malowane gestem i ciałem. Widzowie z zapartym tchem oglądali spektakl i gromkimi brawami podziękowali za efektowne widowisko światła i gestów.

W drugiej części wystawy, komisarz pleneru podziękowała uczestnikom, za niezwykłą artystyczną podróż po zakamarkach Żor, dzięki której na nowo mogliśmy odkryć urok tego miasta.  Z tej podróży pozostały przepiękne obrazy, rysunki i fotografie, które przez najbliższy miesiąc można oglądać w galerii Scena na Starówce. Adepci sztuki również zaprezentowali swoje prace, które powstały podczas zgłębiania tajników akwareli i malarstwa na warsztatach, a fotograficy ukazali Żory widziane obiektywem.
To nie był koniec niespodzianek.  W trzeciej części mogliśmy być świadkami niezwykłego koncertu „Cykl Pieśni kurpiowskich op. 58 na głos i fortepian twórczości Karola Szymanowskiego” w wykonaniu sopranistki Dagmary Świtacz, której przy fortepianie akompaniował Piotr Sałajczyk.

Tegoroczny plener dzięki tak bogatej dozie przeżyć z pewnością zapisze się w pamięci widzów jako jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta. To dzięki żorskim władzom miasta, Stowarzyszeniu Artystycznemu Żorskie Plenery, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, ale także prywatnym sponsorom i wszystkim osobom pomagającym i wspierającym XXII Międzynarodowy Plener Malarski, byliśmy świadkami mistrzowskiego połączenia dziedzin sztuki, które łączy jedno – w każdej z nich można malować obrazy, nie ważne czy pędzlem, obiektywem, gestem, dźwiękiem czy głosem.   
Już teraz jesteśmy ciekawi jakie niespodzianki będą nas czekały w kolejnej edycji pleneru.
 foto i tekst: Krzysztof Słowik
Uczestnicy XXII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Żory 2011:
Anna Bodzek-Sikora,
Monika Cybul-Słowik,
Baebara Czerwińska,
Anna Flaga,
Aneta Głuch-Klucznik,
Nina Kontny-Łomozik,
Marzena Zyglinda Kuczera,
Beata Kupisz,
Mihaly Laczko-Peto,
Elżbieta Ledecka,
Lech Ledecki,
Zdzisław Machowicz,
Klaudia Pawelec-Gliklich,
Małgorzata Pedowicz,
Ryszard Rogala,
Ewa Rotter-Płóciennikowa,
Aranka Tabori,
Beata Topolińska,
Emilia Wąż,
Dariusz Cybul,
Krzysztof Słowik,
Lidia Kulas,
Ewa Kowalczyk,
Anna Cyran-Polnik,
Wiktor Pytlok,
Hanna Wilczek,
Krystyna Misala,
Regina Tomala,
Maria Korska,
Anna Kajzerek,
Karolina Bruckner,
Dominika Juraszczyk,
Tomasz Błażyca,
Ela Chojnacka,
Izabela Warachowska,
Karolina Miedzińska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz